MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 11299430
*
nr 1129 9430
RING
gold, ca 10 gr, (ej stämplad),
Guld, ca 10 gr, (ej stämplad)
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1600
Auction date:
Monday September 18 2017
at 20:06:25
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/9 22:40:02
1
1.500 kr
16/9 23:57:23
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplad guld ring smycken vintage ädelmetall
-
6199 LITOGRAPH IN C..
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sweden. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:42
-
6070 PHOTO FRAMES
+ mirror, 5 parts, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:15
-
6238 CARAFE
+ jug, Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ napkin ring, 4 dek, Sulver. Length: 4,..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:08
-
5128 RING
18k guld, vitguld med briljant. Weight: 1, 85 gr, ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12
-
6030 RING
18k guld. White gold, med smådiamanter. Weight: 1,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:39
*
RING
nr 1129 9430
RING
gold, ca 10 gr, (ej stämplad),
Guld, ca 10 gr, (ej stämplad)
Estimate: | 2000 |
---|---|
Sold: | SEK 1600 |
Auction date: |
Monday September 18 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/9 22:40:02 | 1 | 1.500 kr |
16/9 23:57:23 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplad guld ring smycken vintage ädelmetall
-
6199 LITOGRAPH IN C..
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sweden. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:42 -
6070 PHOTO FRAMES
+ mirror, 5 parts, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:15 -
6238 CARAFE
+ jug, Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ napkin ring, 4 dek, Sulver. Length: 4,..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:08 -
5128 RING
18k guld, vitguld med briljant. Weight: 1, 85 gr, ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12 -
6030 RING
18k guld. White gold, med smådiamanter. Weight: 1,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:39